Головна Традиції Рибальство на Лиманщині

Рибальство на Лиманщині

Зважаючи на існування величезної кількості річок та водойм природного (стариці - озера, що виникли після зміни русла річки, й озера, сформовані рельєфом території та наявністю джерел живлення) і штучного (утворені на відгалуженнях русел річок ставки та озера промислового чи кар'єрного походження), Лиманщина радо запрошує любителів рибальства провести вихідні чи кількаденні відпочинкові тури.

р. Сіверський Донець

р. Сіверський Донець

Рибальство на території України відоме здавна, що підтверджують чисельні археологічні знахідки. Це і кам'яні та глиняні грузила для сітей та волосіні, за допомогою який ловили рибу наші пращури, різноманітні гачки, а також залишки рибних кісток та луски на територіях досліджуваних науковцями городищ.

Рибальський гачок

Рибальський гачок доби неоліту. Знайдений при будівництві каналу Сіверський Донець-Донбас. З експозиції Лиманського народного краєзнавчого музею.

Виявлений у відслоненні заплавної тераси р. Оскіл на глибині близько 10 м човен неолітичного часу свідчить про те, що ріка в цей час була вже освоєна тодішніми рибалками. На важливу роль рибальства в житті неолітичної людини вказують також сприятливі для цього топографічні умови розміщення поселень. Останні всі, без винятку, туляться до берегів річок і озер.

Лиманський рибгосп

Лиманський рибгосп. Нагульний став на р. Жеребець.

Історичні джерела свідчать також і про те, що вже в XVI ст. в Україні регламентувалися терміни риболовлі та визначалися види снастей, якими можна ловити рибу.

У певних регіонах (пониззя Дніпра, Південного Буга, Дністра, Прип'яті, Десни, узбережжя Чорного та Азовського морів) рибальство з допоміжного заняття перейшло у промисел.

Відомо, що існували поселення, де все населення рибалило від діда-прадіда, починаючи з п'яти-семирічного віку, а жіноча половина населення долучалася до процесу рибацтва допоміжними роботами: ремонтували сіті, чистили, переробляли і продавали рибу, а на мілководді часто самі виловлювали рибу руками.

Поширенню рибальства сприяла значна кількість рік та інших водойм, а також прадавня традиція використання риби в харчуванні давніх українців.

Рибалки на р. Сіверський Донець

Рибалки на р. Сіверський Донець

Мабуть, це саме їм ми сьогодні маємо дякувати за вигадані і розвинені ними способи збереження і приготування риби, яку наші предки сушили, в'ялили і солили здавна.

Разом із тим, дослідники зазначають, що рибальство в Україні ґрунтувалося на уважному і дбайливому ставленні до природи і є фактом те, що наші предки, на відміну від деяких сусідніх країн, ніколи не глушили рибу, а влаштування спеціальних невеликих ополонок в період суцільного замерзання плеса водойм було громадським обов'язком навколишніх мешканців.

І до нині риболовля залишається одним із улюблених занять. Вона доступна у будь-яку пору року і людям різного віку, а також не вимагає складних знарядь праці та важких фізичних навантажень. Проте активність рибалок-аматорів часто стає загрозою популяції різних видів прісноводних риб, що викликало в багатьох країнах світу необхідність введення жорстких правил ловлі риби, нормування об'ємів виловів та величини чи ваги дозволеної для вилову риби.

Лиманський рибгосп

Лиманський рибгосп. Нагульний став на р. Жеребець.

Браконьєрству, яке є, найперше, проявом низького соціального благополуччя та, головне, відсутності рівня культури окремих людей, і повсюдно залишається значною проблемою, протиставляються спортивна риболовля і популяризація принципу «спіймав - випусти».

Незважаючи на значну кількість видів класифікації рибальства: професійна та любительська (за діяльністю), літня та зимова (за сезоном), прісноводна і морська (за типом водойми, де йде вилов риби), берегова та човнова (за тим, чи рибалка перебуває на березі водойми, чи ловить рибу), а ще існує поділ риболовлі залежно від того, на яку саме рибу йтиме «полювання» і яким оснащенням вестиметься вилов риби - риболовецькі місця Лиманщини здатні гарантувати усім чудові враження від проведеного часу над плесом водойм із вудкою у руках.

рiчка Сіверський Донець

р. Сіверський Донець

Нагадаємо, що Указом Президента України № 464/95 від 22.06.1995 р. встановлено День рибалки як «професійне свято працівників рибного господарства», і днем його відзначення названо другу неділю липня, як було в СРСР від 1965 року. Хоча логічнішим було б приєднання українських любителів ловлі риби та смакування страв із неї до Міжнародного дня рибальства щорічно 27 червня. Світова традиція відзначення Дня рибальства веде свій початок від 1985 р., як результат рішення Міжнародної конференції з регулювання і розвитку рибальства (Рим, 1984 р.).

І не забуваймо про давню традицію взаємного вітання рибалок та побажання тим, хто зібрався порибалити. Сьогодні усе частіше воно звучить так: «Відмінного кльову і швидкого улову!»

Рибхози на карті Google.

Лиманський рибгосп на р. Жеребець. Для рибної ловлі використовуються нагульні стави № 2, 6, 8

Лиманський рибгосп (Ділянка Карпівка). Для рибної ловлі використовуються нагульні стави № 5, 6, 9

  Дивіться також

Заповідник Крейдова Флора
#Путiвник
Заповідник «Крейдова Флора»
Це єдина значна за розміром заповідна ділянка крейдяної (кретофільної) флори на території України.
Пансіонат Акваторія
#Вiдпочинок
Пансіонат «Акваторія»
Приватний пансіонат «Акваторія» розташований на мальовничому березі Червонооскільського водосховища.
Дробишеве
#Iсторiя
Дробишеве. Села Шмуличівка, Краснощоківка й Афанасіївка.
Зараз на місці колишніх поселень ще можна помітити невеликі пагорби, що залишилися від слобожанських хат.