Головна Історія Дробишеве. Села Шмуличівка, Краснощоківка й Афанасіївка.

Дробишеве. Села Шмуличівка, Краснощоківка й Афанасіївка.

До початку ХХ століття на території сучасного Дробишевського лісництва були розташовані поміщицькі поселення - Шмуличівка, Краснощоківка й Афанасіївка. Зараз на місці зниклих хуторів ще можна помітити невеликі пагорби, що залишилися від слобожанських хат.

Село Шмуличівка розташувалося праворуч від протоки Піщаної та після смерті сотничихи Агрипини Шмуличевої дісталося в спадок її дітям - прапорщику Петру Федоровичу й вахмістру Кирилу Федоровичу Шмуличовим. Петру Шмуличову в 1795 році належали тут 10 родин (41 чол.), Кирилу - 25 сімей (80 чол.). Незабаром вахмістр Кирило Шмуличов помер, а його дружина Ганна Данилівна повторно одружилася з генерал-майором Кондратьєвим. У 1804 році село Шмуличівка належало Петру Федоровичу Шмуличову й генерал-майорші Ганні Данилівні Кондратьєвій. Тут знаходився житловий панський будинок, ставок, утворений на протоці Піщаній, і млин у дві постави. Млин працював цілий рік і виробляв до чотирьох чвертей помельного хліба. Також при селі на річці розташовувалися два винокурних заводи, кожен на три котли, де виробляли до 1000 відер горілки на рік.

Біля озера Красноярського, між ярами Дробишевським і Дубяжіна (Дубяженським, Дубянським), назви яких зустрічаються на старовинних картах, знаходився пустир Кирилівський. Після смерті вахмістра Кирила Шмуличова ця земля дісталася в спадок його братові, прапорщику Петру Шмуличову. Ділянка складалася з сінокосу, орного поля, невеликого лісу й оброблялася селянами з Шмуличівкі. Після смерті Петра Шмуличова хутір Шмуличівка, а також села Лозувата, Олександрівка й хутір Мостовий,які належали поміщику, дісталися спадкоємцям: синам - Федору й Аполлону, донькам - Олександрі, Марії та Феодосії, дружині Марії Семенівні.

Хутір Краснощоківка був заселений селянами праворуч протоки Піщаної трохи пізніше Шмуличівкі - після 1782 року. У 1795 році хутір належав поміщику, неслуживому дворянину Федору Яковичу Краснощокову, і розташовувався на землях його рідного брата відставного прапорщика Афанасія Краснощокова. У цей час Краснощоківскій хутір був заселений тільки двома сім'ями - Тимошенками й Думенками. Всього тут проживало 5 осіб. Решта людей з цього хутора були переведені в село Афанасіївка, що заснував Афанасій Якович Краснощоков у 1786 році.

У 1804 році село Краснощоківка належала трьом братам: прапорщику Афанасію Яковичу, вахмістру Івану Яковичу й неслуживому дворянинові Федору Яковичу Краснощокову. Тут розташовувалися три панські житлові будинки, «бджільні заводи» і два збудованих поміщиками винокурних заводи, кожен на три котли. Також біля Краснощоківки були ліс й орна земля, яку для панів обробляли селяни з Афанасіївки. А п'ять осіб, що мешкали в самому селі Краснощоківка й належали Федору Краснощокову, виконували домашню панську роботу. У 1811 році Краснощоківка потрапляє, за документами, у володіння губернського секретаря Михайла Степановича Мідного, певно, він викупив це село кількома роками раніше.

Села Шмуличівка, Краснощоківка й Афанасіївка на картi Google

Село Афанасіївка спочатку знаходилось трохи на північний схід від Дробишевого, праворуч яру Дробишевського. Вже ближче до 1820-го року Афанасіївка була перенесена праворуч протоки Піщаної до селищ Краснощоківка й Шмуличівка. На початку ХХ століття усі поселення зникли, а на місці колишніх поміщицьких маєтків утворилося Дробишевське лісництво.

Неля Фотіна, краєзнавець

  Дивіться також

Страусина ферма в Ямпoлi
#Путiвник
Страусина ферма та контактний зоопарк в Ямпoлi
Пізнавальне та екзотичне місце, успішний варіант для сімейного маршруту вихідного дня. Страусина ферма та контактний зоопарк розташовані на мальовничій галявині соснового лісу.
Пляжі Блакитних озер
#Вiдпочинок
Пляжі Блакитних озер
Блакитні озера - це рукотворні кар'єри, що утворилися внаслідок видобутку піску Краснолиманським кар'єроуправлінням.
Леонід Шухтан
#Вiдомi Люди
Леонід Фердинандович Шухтан
Дійсний статський радник, інженер V класу шляхів сполучення - легендарна особистість, котра відіграла чималу роль у долі Лиману.