Головна Історія Солона історія Сходу України

Солона історія Сходу України

Якщо подивитися на сучасну індустріальну карту Донеччини й Луганщини, складно уявити, що промислове освоєння цього краю бере свій початок не з видобування чорного золота – вугілля, а з часу боротьби за володіння джерелами видобування білого золота – солі.

Зрештою, увага до кам’яного вугілля і перші геологічні розвідки його запасів, проведені тут ще на початку XVIII ст., були спричинені нічим іншим, як намаганням замінити вугіллям дрова при виварюванні солі. З цієї затії так нічого й не вийшло, бо конструкції печей не дозволяли палити в них вугіллям, а з цілим рядом інших супутніх проблем, що виникали, та значними затратами на переобладнання технологічних процесів.

Окрім вивчення покладів кам’яного вугілля, територія Придінців’я досліджувалась на виявлення інших корисних копалин. Ми вже згадували про це в своїх публікаціях, зокрема, коли вели мову про урочище «Криві Луки» і пошуки нових рудних родовищ.

Мабуть, більшість читачів знову здивуються, дізнавшись, що розвідані в 1748 р. запаси залізної руди стали поштовхом для будівництва першого залізоплавильного заводу, а створення цього заводу мало на меті «працювати» все на ту ж сіль. Продукцією даного підприємства повинні були стати труби, якими б велося транспортування ропи з бахмутських соляних джерел. «Солону воду» планувалося подавати на варниці в район Сухарівської слободи на березі Сіверського Дінця, а водами річок Оскол і Дінець сплавляли б туди ж ліс. Завод не було побудовано.

Саме так історія видобутку солі стала основою як розвитку сучасного солепромислу, так і решти індустріальних досягнень Донеччини та Луганщини. Найпотужнішими і найвідомішими соляними точками на мапі Східної України, без сумніву, є Бахмут, Слов’янськ, Соледар – міста, відомі своєю сіллю практично кожному грамотному мешканцю країни, хоч кожне з них сіль прославила по-різному.

Фото Михайло Кулішов

Територія Лиманщини має хоч і значно скромніший, але не менш цікавий слід в історії добування солі. На даний час він майже загубився і практично невидимий для більшості людей, однак готовий відкриватися тим, хто наполегливо вишукує, збирає і фіксує найдрібніші деталі, пов’язані з вивченням минулого краю. Саме так знову повертаються зі забуття на сторінки літопису Лиманщини втрачене поселення Нова сіль, знане колись чумакуванням село Новоселівка, а село Щурове пригадало про свій Чумацький шлях, яким, можливо, возили також і сіль.

Сама думка вивчити соляне минуле регіону народилася як туристична ідея, вже традиційно, в Кривій Луці, але доволі швидко перетворилась з локальної на регіональну. Хоч сам проєкт вийшов далеко за межі навіть Донецької області, село Крива Лука залишається центром генерування нових планів і залишила за собою експозицію сільничок, збирання яких почалося в 2020 році.

Ознайомитися з проєктом «Шлях, позначений сіллю», що включає цілий перелік послуг, пункти відвідування й усе цікаве можна на сайті www.saltway.in.ua

Там же є розроблені тури, які проходять Лиманщиною, і тури, до яких входять сусідні з Лиманщиною міста і села, - кожен зможе підібрати собі те, що його зацікавить найбільше.

Ще одним з надважливих завдань, визначених нами в своїй роботі, залишається збір матеріалів краєзнавчого характеру та проведення на їх основі «Криволуцьких читань». У минулому році пройшли треті за ліком Читання і темою мали вивчення соляної історії краю. Ми горді своїм новим збірником, випущеним за матеріалами конференції, яка проходила через карантинні обмеження онлайн. Авторські примірники вже надійшли до своїх адресатів, а бажаючі можуть замовити друкований варіант книги.

Фото Микола Ломако

Ознайомитися з онлайн версією збірника «Криволуцькі читання 2020. Крива Лука, Маяки, Щурове, Ямпіль та інші. Забуті назви на шляху, позначеному сіллю» за посиланням.

Перший збірник Криволуцьких Читань - 2018 можна завантажити тут.

Другий збірник Криволуцьких Читань - 2019 можна завантажити тут.

За анонсом наступної конференції слідкуйте на сторінці www.facebook.com/KryvaLuka

  Дивіться також

Дробишевське лісництво
#Путiвник
Дробишевське лісництво. Еколого-пізнавальна стежка «Лісова палітра»
У 2012 році в Дробишевському лісництві було створено еколого-пізнавальну стежку «Лісова палітра» на честь 80-річчя утворення Донецької області.
Пансіонат Акваторія
#Вiдпочинок
Пансіонат «Акваторія»
Приватний пансіонат «Акваторія» розташований на мальовничому березі Червонооскільського водосховища.
Леонід Кизим
#Вiдомi Люди
Леонід Денисович Кизим
Гордість Лиманщини, легендарний космонавт, тричі бував у космосі у званні командира корабля, Почесний громадянин міста Лиман.