Лісництво – зелена традиція Лиманщини

Уже перший погляд на географічну мапу Донецької області вихоплює смарагдове забарвлення тієї її частини, що майже повністю збігається з кордонами Лиманщини. Це виглядає трохи дивним для людей, у чиїй уяві Донбас асоціюється з промисловими територіями, териконами довкола вугільних шахт та щільним приляганням одне до одного значної кількості великих і малих населених пунктів. Ще менше українців, зрештою, й власне мешканців Донецької області, ознайомлене з історією розвитку лісівництва на цій території.

Розташоване в північній частині Донецької області на території Лиманського та Бахмутського адміністративних районів Державне підприємство «Лиманське лісове господарство» (до 2017 року - Краснолиманське), у межах власне Лиманського району складається з Дробишевського, Лиманського та Ямпільського лісництв та охоплює 27123 га.

Історія розвитку лісового господарства у цьому регіоні має давню традицію, і в ній є як сторінки слави, так і занепаду.

Краєзнавцям відомий документ, за яким у Харківській губернії (а саме до її складу входила сучасна Лиманщина) ще у 1766 році діяла Інструкція з вказівкою про необхідність щорічного насаджування лісу місцевими громадами, сувору заборону його вирубування без отримання спеціального дозволу та детально розписаною шкалою покарань за самовільне рубання дерев у межах лісів. Відомі також факти масового вирубування лісів у період активного розвитку винокурної промисловості, а також задля особистих розваг тодішніх землевласників. Дослідники звертають увагу на цікаві родинні історії місцевих поміщиків, коли одне покоління спеціально насаджувало і оберігало лісові масиви з мрією створення в них мисливських угідь, а їхні нащадки ці насадження знищували задля виробничих потреб збудованих ними, наприклад, тих же ґуралень чи цукрових заводів.

Мандрівники Лиманщини, мабуть, відкриють для себе ще одну специфічну особливість тутешніх лісів: значна їх кількість має цілком штучне походження. А тому охорона існуючих та регулярне насаджування нових масивів лісу - давня традиція і надважливе завдання працівників лісгоспів, бо специфіка місцевих ґрунтів та ландшафту території вимагають заліснення задля уникнення проблем ерозії та видобування піску, на який так багатий край.

Усвідомлюючи важливість лісових насаджень для гармонійного розвитку природи та комфортного проживання людини, пам'ятаючи, що крім чисто прагматичної користі, ліс дарує людині відчуття особливого спокою, захищеності, врівноваженості, такими зрозумілими і необхідними стають діяльності лісових господарств. Лиманський лісгосп має значний досвід, давні традиції по створенню лісових масивів та їх догляду, охороні і розумному використанню.

Їхні працівники давно зрозуміли, що збереження лісів неможливе без комунікації з населенням регіону та зростання екологічної освіти і свідомості тих, хто обирає своїм місцем відпочинку ліс.

Сьогодні лісівники Лиманщини готові запропонувати не лише насолоду від прогулянок хвойними чи листяними лісами, але й поділитися секретами своєї роботи, показати «лісові дитячі садочки» - розсадники, де з насінин та плодів вирощують саджанці для висаджування нових та поновлення знищених ділянок лісу, розповісти про сучасні центри віддаленого спостереження за лісом та контролю виникнення лісових пожеж, створюють цікаві і пізнавальні екостежки і планують маркування прогулянкових маршрутів.

На фейсбук-сторінці можна слідкувати за публікаціями прес-служби Лиманського лісгоспу про новини організації, напрямки діяльності і деталі виробничого процесу.

Ви також зможете власноруч долучитися до лісотворення, як це було, зокрема, навесні 2018 року, коли на перехресті доріг Крива Лука - Закітне - Ямпіль у рамках акції «Майбутні ліси в твоїх руках» було висаджено тисячі молодих дубів та сосен на місці знищених у ході запеклих боїв 2014-го на згадку про полеглих захисників краю.

Будь-якої пори ліс готовий зустріти мандрівників. Йому не важливо: чи ви для свого відпочинку оберете самостійну прогулянку, чи груповий тур; проведете свій вільний час із кошиком у руках, збираючи гриби, чи «полюватимете» своїм фотоапаратом, ловлячи неймовірні миті життя лісових мешканців; будете вслухатися в пташині переспіви, медитуючий шум крапель літнього дощу чи шурхіт опалого листя; спробуєте розгадати загадки слідів, залишених на білій ковдрі свіжого снігу, чи відшукати легендарний цвіт папороті - ліс готовий дарувати вам власну красу, розкривати таємниці і ділитися своїми багатствами.

...Кажуть, що кожна людина має «своє» дерево. Воно допомагає відновити внутрішню гармонію і енергетичний баланс сил. Варто лише притулитися спиною до стовбура чи обійняти його руками, погладити листочок чи торкнутися пухнастої хвої, вдихнути аромат чи пожувати плід «свого» дерева.

Ліси Лиманщини гостинно запрошують мандрівників. Може, тут, у нас, на зустріч з вами чекає те саме «своє» дерево…

  Дивіться також

Заповідник Крейдова Флора
#Путiвник
Заповідник «Крейдова Флора»
Це єдина значна за розміром заповідна ділянка крейдяної (кретофільної) флори на території України.
Пансіонат Акваторія
#Вiдпочинок
Пансіонат «Акваторія»
Приватний пансіонат «Акваторія» розташований на мальовничому березі Червонооскільського водосховища.
Дробишеве
#Iсторiя
Дробишеве. Села Шмуличівка, Краснощоківка й Афанасіївка.
Зараз на місці колишніх поселень ще можна помітити невеликі пагорби, що залишилися від слобожанських хат.