Головна Путівник Колекція мінералів та скам'янілостей

Колекція мінералів та скам'янілостей

Донецький басейн - особлива геолого-географічна зона на півдні Східно-Європейської рівнини, що включає піднятий Донецький кряж і безпосередньо прилеглі до нього території. Донецький кряж є досить складним складчастим утворенням, розвиток якого був досить тривалим і багатофазним, що триває і досі, хоча абсолютно непомітний для нашого погляду, бо вся людська історія - це лише секунда в масштабній геологічній історії планети Земля.

Донбас - один з великих центрів стародавньої гірської справи Східної Європи. Найбільш ранні її сліди відносяться до кам'яного віку та пов'язані з видобутком кременю і його подальшою обробкою. На мідних рудах Бахмутської улоговини заснована група давніх рудників і гірничо-металургійний комплекс бронзової доби. У період залізного віку і раннього середньовіччя на території регіону існували великі центри з видобутку і плавлення залізних руд. До кінця XVI ст. - початку XVII ст. відносять появу Торського, а пізніше і Бахмутського соляних промислів. У 1664 році на Торських соляних озерах був побудований перший казенний солеварний завод. У кінці XIX ст. були відкриті потужні поклади кам'яної солі, що посприяло інтенсивному будівництву соляних шахт.

Перші згадки про знахідки кам'яного вугілля відносяться до кінця XVII ст. У 1721 році капітан Бахмутського батальйону, комендант фортеці Бахмут Семен Чирков і керуючий Бахмутськими соляними промислами Микита Вепрейський організували розвідувальну партію і виявили в 25 верстах від Бахмута, в балці Скелюватій, поклади вугілля, придатні для промислової розробки, ставши, таким чином, першовідкривачами Донецького кам'яновугільного басейну. З кінця XVIII ст. почалися систематичні геологічні дослідження Донецького кряжу, а з середини XIX-го - його масштабне промислове освоєння. На базі Донецького кам'яновугільного басейну виріс найбільший індустріальний район країни.

На початку XX ст. відомий геолог академік О.П. Карпінський писав - що, як природний геологічний об'єкт Донецький бассейн - унікальний, такого ніде в світі немає. «Нигде, ни в одной стране неизвестно до сих пор подобного по продолжительности и полноте совмещения морских и континентальных осадков, какое наблюдается в Донецком бассейне».

Крім вугілля, на Донбасі багато інших видів корисних копалин: значні родовища доломіту, вапняку, крейди, мергелю, вогнетривких і пластичних глин, гіпсу, каолінів, будівельних і кварцових пісків, граніту, кварциту тощо. А ще - знане на весь світ найбільше Микитівське ртутно-сурм'яне родовище. Є також мінеральні фарби (вохра), фосфорити, графіт (у Приазов'ї). Там же, у Приазов'ї, розвідані родовища нефелінових сієнітів, флюориту, вермикуліту і ряд рідкоземельних рудопроявів. У північних районах Донеччини знаходиться Дніпровсько-Донецька нафтогазоносна провінція (практично не розробляється), а на кордоні Донецької та Харківської областей - Юзівське родовище сланцевого газу.

В адміністративному відношенні Донецький басейн охоплює території Донецької та Луганської областей, окремі райони Харківської і Дніпропетровської областей України і частину Ростовської області РФ.

На сьогодні в Донецькому басейні відомо більше 180 мінералів. А деякі з них відомі на весь світ. Деякі місця знахідок мінералів та гірських порід оголошені як стратиграфічні, мінерало-петрографічні та палеонтологічні пам'ятки природи.

Початок ініціативи створення колекції мінералів відбувся в 2010 році, коли геолог-любитель Віктор Мікушев переніс кілька унікальних зразків зі свого гаражу в офіс туристичної фірми «Лазурит» і зробив їх доступними для огляду її клієнтів. В 2014 році каміння, разом з директоркою «Лазурита» Яною Синицею, «переселилися» в Криву Луку.

Друге життя колекція отримала, коли до її поповнення долучився Михайло Кулішов, автор блогу «Шахты и рудники Донбасса». Під контролем досвідченого фахівця експонати поповнилися і перетворились в ексклюзивну демонстраційну вітрину, на полицях якої в хронологічному порядку вишикувалися «представники» різних періодів геологічної історії Донеччини.

Тут демонструється до сотні експонатів: кам'яне вугілля з Лисичої балки, так званої колиски Донбасу; кристалічна кам'яна сіль з пластів відомого на весь світ Артемівського родовища, де в прозорих кристалах галіту (кам'яної солі) є порожнини, заповнені пермської водою і повітрям, яким понад 200 млн років; найрізноманітніші гіпси з пермських відкладень Бахмутської улоговини; зразки глин з найкращих родовищ регіону; зразки залізних руд; фосфоритів; осадових і вивержених порід Донбасу; рідкісні мінерали Приазовського кристалічного масиву.

Окрема полиця присвячена викопним залишкам флори і фауни: скам'янілі фрагменти перм-карбонової деревини, знайдені в різних кінцях Донецького басейну (існує хибна думка, що їх можна знайти тільки в Дружківці); широко представлена юрська і крейдяна морська фауна, адже 100 млн. років тому простір Донецького кряжу покривала морська гладь.

Самостійно оглянути колекцію можна в будь-який день, попередньо повідомивши про свій приїзд за телефоном +38(099)073-25-90.

Місце знаходження колекції: с. Крива Лука, бібліотека Будинку культури

Якщо ви маєте бажання дізнатися більше про геологічну унікальність Донбасу і його значення в світовому економічному розвитку минулих століть, радимо приєднатися до пішохідних маршрутів навколо Кривої Луки та «Крейдової флори».

Колекція мінералів та скам'янілостей на картi Google

  Дивіться також

Щурово
#Вiдпочинок
Щурівська зона відпочинку
Щурове стало популярним курортним місцем після того, як було побудовано в 1939 році будинок відпочинку «Щуровський».
Щурівська гірка
#Iсторiя
Щурівська гірка, Щурівська протока й Могила
У старовинних документах другої половини XVII століття є згадка про Щурівську гірку, а на картах кінця XVIIІ століття можна зустрііти протоку Щурову.
Віктор Конопля
#Вiдомi Люди
Віктор Пантелійович Конопля
Талановита й творча людина, дерев'яних справ майстер-самоук, завдяки котрому в сучасників з'явилася можливість побачити макет старовинного села Рубці.