Головна Путівник Геологічна пам'ятка природи «Закітнянський розріз»

Геологічна пам'ятка природи «Закітнянський розріз»

У 1,5 км на південний захід від села Закітне Лиманського району на крутому правому березі р. Сіверський Донець знаходиться дуже живописне відслонення верхньокрейдових відкладень — геологічна пам’ятка природи «Закітнянський розріз». У багаточисельних балках і ярах відслонюються відкладення верхньої крейди: туронський, коньякський, сантонський и кампанський яруси. Відслонення мають наукове значення, оскільки тут майже повністю представлены всі світи верхньокрейдових покладів.

Крейдовий період почався 145 млн. років тому, а завершився 66 млн. років тому, триваючи таким чином, близько 79 мільйонів років. Назва періода походить від білої крейди, якою складена основна товща відкладів. Ці донні морські осади, сформовані значним скупченням викопних безхребетних морських організмів, які проживали в давньому морі. Близько 90 млн. років тому море знову захопило обширні території Європи і Північної Америки, а глибина верхньокрейдового морського басейну, що вкривав у той час сучасний Донбас, досягла декількох сотень метрів. І в крейді не рідкість виявлення залишків морської фауни: амонітів, белемнітів, іноцерам, морських їжаків й інших мешканців давнього моря.

Закітнянський розріз

Геологічна пам'ятка природи «Закітнянський розріз»

Геологические памятники Украины. Справочник-путеводитель (Киев: «Наукова думка», 1985)

Місцева назва цих стрімких крейдяних гір, які тягнуться правим берегом Сіверського Дінця від с. Закітне до с. Кривая Лука, - «Кучугури» - доволі розповсюджений топонім і за тлумачним словником В.І. Даля трактується як «песчаные бугры, сыпучие кочки, шиханы, барханы». Також зустрічається визначення: «песчаные бугры и ямы, образованные ветром на террасах Дона, Днепра», або ж — «мелкие и частые овражки».

Урочище Кучугури

Урочище «Кучугури». Степова ділянка заповідника «Крейдова флора»

Ділянка відслонення поблизу с. Закітне являє собою складний комплекс пам’яток гірського видобування. Тут, на вершині крейдової гряди, знаходиться давній кар’єр з видобутку кремню часів кам’яного віку. Неподалік від нього знаходяться залишки старої каменоломні, але вже XX ст. Здесь, біля села Закітне, в 1950-60 рр. з товщі крейдових відкладень випилювалися будівельні блоки. Це єдина каменоломня з видобування пиляних блоків, що збереглася на території Північного Донбасу. Найчастіше такі старі каменоломні були вироблені більш сучасними великими механізованими кар’єрами.

Стара каменоломня

Стара каменоломня з видобування крейдових блоків

Також біля села Закітне, на схилі правого берега Сіверського Дінця, знаходяться поклади фосфоритів. Фосфорити — цінна екологічно нешкідлива сировина для виробництва фосфорних мінеральних добрив. Із фосфоритів методом тонкого помолу виробляється фосфоритна мука для потреб сільського господарства. Їх ще називають «камінням родючості». В радянський період фосфорити використовувалися як додаткова місцева фосфорна сировина для колгоспних і радгоспних полів, розташованих поблизу родовищ.

Це урочище поблизу села Закітне також відоме як місце видобутку залізної руди, поклади якої виходять на денну поверхню під крейдою і приурочених до порід тріасового періоду (протопівська світа). Розробка залізних руд має дуже давню і цікаву історію, яка починається в епоху бронзи і закінчується діяльністю Лисичанського чавуноплавильного заводу в другій половині XIX ст.

Яр Молочний

Яр Молочний, що мальовничо розрізає верхньокрейдову товщу

Крейдові відслонення біля Закітне

Крейдові відслонення біля с. Закітне - одне з наймальовничіших місць Лиманщини

Із 1988 року ця ділянка крейдових оголень правого берега річки Сіверський Донець увійшла до території Українського степового природного заповідника в якості відділення «Крейдова флора» з метою збереження унікальної кретофільної (крейдолюбної) рослинності, яка росте на крейдяних схилах. А статус геологічної пам’ятки, можна сказати, самоліквідувався.

Якщо ви маєте бажання дізнатися більше про геологічну унікальність Донбасу і його значення в світовому економічному розвитку минулих століть, радимо приєднатися до пішохідних маршрутів навколо Кривої Луки та Крейдової флори.

Закітнянський розріз на картi Google

  Дивіться також

Щурово
#Вiдпочинок
Щурівська зона відпочинку
Щурове стало популярним курортним місцем після того, як було побудовано в 1939 році будинок відпочинку «Щуровський».
Щурівська гірка
#Iсторiя
Щурівська гірка, Щурівська протока й Могила
У старовинних документах другої половини XVII століття є згадка про Щурівську гірку, а на картах кінця XVIIІ століття можна зустрііти протоку Щурову.
Віктор Конопля
#Вiдомi Люди
Віктор Пантелійович Конопля
Талановита й творча людина, дерев'яних справ майстер-самоук, завдяки котрому в сучасників з'явилася можливість побачити макет старовинного села Рубці.