Щурова гора, або Великі таємниці малих гір

Ой там, на горі, ой там, на крутій ...

Лине тужлива пісня про нещасливе кохання, розноситься вітром, піднімається до хмар...

...Ой на горі та женці жнуть,
А попід горою, яром-долиною-долиною козаки йдуть...

Наче у відповідь відлунюється маршовий ритм похідного війська. І зродилися ті пісні не в Карпатських горах, де вершини підпирають небо і заступають собою люд божий.

Це співанки мешканців відкритих просторів, де рівнини простягаються аж за небокрай, де вдень шлях вказує Сонце, а вночі - зорі Чумацького шляху. Ці давні співанки з тих країв, де колись для мандрівника збитися зі шляху означало вірну смерть у далині від людських осель, без права на могилу і звістку рідні.

Тим то аж такими важливими були хоч би й найменші узвишшя, що давали змогу орієнтуватися на місцині, чи й самому роздивитися з її вершини трохи далі.

Вчені та краєзнавці ще й досі сперечаються, звідки взялися ті степові гори, хто й коли їх насипав і з якою метою, чи були то поховальні кургани чи сторожові пункти.

А поки дослідники сперечаються, відстоюючи власні погляди на історичні процеси, місцеві мешканці добре знають: кожна така гора - то спадок віків, дарунок далеких предків, місця, де сил від неба і вогню набиралися наші пращури. Тому й називали ті гори-кургани Пращуровими.

Щурова Гора

То вже згодом, коли і пам’ять людська трохи «загубилася», і «пра» також десь загубилося, стали гірки Щуровими називатися. Проте, змінивши назву, не втратили своєї магічної сили, не перестали вабити до себе шукачів пригод, нічних самітників, мрійників та фантазерів...

Вид на Щурівську гірку

Вид на Щурівську гірку з боку Ямполя

А тепер трохи наукових відомостей.

Щурівська гірка (Щуровская горка, Tchtchourovka Mont.) є нанесеною на карті геодезистів Шишкова і Лупандина. Ця карта створювалася у 1728-29 роках, коли геодезисти вивчали ліси вздовж Дінця. В жовтні 1728 року з Воронезької губернської канцелярії в Бахмутську провінцію були відкомандировані двоє геодезистів - Іван Шишков і Петро Лупандин, зі задачею опису заповідних лісів і «сочинения» (складання) ландкарти цієї місцевості. Шишков і Лупандин пробули в Бахмутській провінції 11 місяців, пройшовши шлях від Зміїва до Старого Айдара, роблячи опис лісів та визначаючи координати населених пунктів поблизу них. «…и Бахмутской провинции городки и слободы все описали также с российской стороны границы, и ландкарты сочинили…», - так вони самі доповідали в губернію. Щоправда, самої карти, складеної геодезистами, знайти поки не вдалося. Краєзнавцям давно відома французька копія, виявлена в Національній бібліотеці Франції. Карта зберігається в фонді рукописних карт з території Росії Жозефа-Ніколя Деліля. Дана копія відноситься до 1738 року.

З висоти Шурівської гірки відкривається вид на закрут Сіверського Дінця, де, за версією Максима Меценка, могла відбуватися вирішальна битва Булавінського повстання біля урочища Криві луки.

берег Сіверського Дінця

Вид на лівий берег Сіверського Дінця біля с. Закітне.

Вид на Щурівську гірку

Вид на Щурівську гірку зі степу біля села Платонівка

Ще одна Щурівська гірка була, за давніми джерелами, в селі Щурове. Третя, відома нам, однойменна гора знаходиться поблизу Пришиба, її можна побачити в імерсівній подорожі Лиманщиною, обравши локацію «Річка Сіверський Донець».

...Коли вам раптом стане важко чи сумно, в душу закрадеться неспокій, а серце розриватиме туга, залишіть на годину-другу бренну суєту буття і приїздіть на Лиманщину. Відшукайте одну зі Щурівських гірок, підніміться на неї і повільно роззирніться довкола. Вже після першого оберту ви відчуєте полегшення і спокій.

Чому?

Може, тому, що це справді відзначені на Землі нашими пращурами «місця сили»... А, може, тому, що до вас тут так заспокоювалися сотні інших, медитуючи та «розмовляючи» з вічністю...

Може, тому, що навіть найменша гора підносить кожного ввись і наближає до неба, політати вільним птахом в якому мріє чи не кожен з дитинства… А, може, ви просто змучилися і хотіли побути наодинціі… У будь-якому разі - мандруйте Лиманщиною!

Текст Оксани Дрогомирецької на замовлення «Туристичної Лиманщини».
Фото для публікації Михайла Кулішова.

Щурова гора на картi Google

  Дивіться також

Щурово
#Вiдпочинок
Щурівська зона відпочинку
Щурове стало популярним курортним місцем після того, як було побудовано в 1939 році будинок відпочинку «Щуровський».
Щурівська гірка
#Iсторiя
Щурівська гірка, Щурівська протока й Могила
У старовинних документах другої половини XVII століття є згадка про Щурівську гірку, а на картах кінця XVIIІ століття можна зустрііти протоку Щурову.
Віктор Конопля
#Вiдомi Люди
Віктор Пантелійович Конопля
Талановита й творча людина, дерев'яних справ майстер-самоук, завдяки котрому в сучасників з'явилася можливість побачити макет старовинного села Рубці.